Sprzedaż spółek

Działalność gospodarcza formy opodatkowania
Jaką formę opodatkowania wybrać?
8 grudnia 2017
Delegacje krajowe i zagraniczne
Delegacje krajowe i zagraniczne pracowników
13 grudnia 2017
Show all

Sprzedaż spółek

sprzedaż spółek

Chcesz prowadzić spółkę? Zależy Ci na tym, aby rozpocząć działalność jak najszybciej? Alternatywą dla samodzielnej rejestracji spółki może być zakup gotowego podmiotu. W artykule omówimy główne zalety spółki z o. o., spółki akcyjnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej. Przeanalizujemy również najważniejsze korzyści, płynące z ich zakupu.

Dla wielu osób prowadzenie własnej firmy oznacza niezależność, elastyczne godziny pracy oraz niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Decyzja o rozpoczęciu własnego biznesu powinna być jednak dokładnie przemyślana. Podobnie jak wybór jego formy prawnej.

Jaką formę działalności wybrać?

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną (zwłaszcza przez początkujących przedsiębiorców) formą prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
W pierwszych trzech miesiącach 2017 roku powstało aż 71,9 tys. jednoosobowych firm! W niektórych przypadkach zdecydowanie lepszym wyborem okaże się jednak założenie spółki – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej. W kolejnej części artykuły omówimy specyfikę każdej ze wskazanych wyżej spółek. Dzięki temu precyzyjnie ocenisz, która z nich okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o. o. to najpopularniejsza wśród polskich przedsiębiorców forma spółki. Jest to spółka handlowa, która posiada własną osobowość prawną, a zasady jej funkcjonowania reguluje Kodeks spółek handlowych. Jak wynika z danych, przekazanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w 2016 roku aż 81,92 proc. wszystkich zarejestrowanych spółek stanowiły te z ograniczoną odpowiedzialnością.

Do najważniejszych zalet spółki z o. o. należą:

  • brak konieczności odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o. o.);
  • odpowiedzialność wspólników ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego;
  • własna osobowość prawna;
  • wszechstronny charakter;
  • stosunkowo niskie koszty założenia.

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna jest rodzajem spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Zasady funkcjonowania spółek akcyjnych reguluje Kodeks spółek handlowych.

Prowadzenie spółki akcyjnej okaże się dobrym wyborem dla osób, które:

  • planują realizację naprawdę dużych przedsięwzięć biznesowych;
  • chcą ograniczyć odpowiedzialność akcjonariuszy i wspólników za zobowiązania spółki;
  • chcą pozyskiwać kapitał relatywnie łatwo (np. poprzez emisję nowych akcji);
  • chcą zyskać prestiż w oczach kontrahentów i partnerów biznesowych.

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W spółce komandytowo-akcyjnej za zobowiązania spółki odpowiada co najmniej jeden wspólnik, zwany komplementariuszem, bez ograniczenia, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem, a więc za zobowiązania te nie ponosi odpowiedzialności.

Do głównych zalet spółki komandytowo-akcyjnej należą:

  • możliwość pozyskiwania kapitału poprzez emisję akcji;
  • duży wpływ na działania spółki bez konieczności inwestycji w kapitał zakładowy (dla komplementariuszy);
  • wyłączenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki (dla akcjonariuszy).

Samodzielna rejestracja spółki

Samodzielna rejestracja spółki jest nie tylko żmudna, ale również bardzo czasochłonna. W przypadku spółki z o. o. cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy.

Jak pokazują badania, przeprowadzone przez specjalistów z instytutu ABR SESTA, średni czas rejestracji spółki z. o. o. wynosi aktualnie około 30 dni. Taki termin rejestracji wniosku zadeklarowali pracownicy w prawie 40 proc. badanych sądów. W 10 proc. instytucji okres ten wydłużył się nawet do 3 miesięcy. To jednak nie wszystko.

Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o VAT, które weszły w życie w styczniu br., kontrolerzy skarbowi mają obowiązek ręcznej weryfikacji wiarygodności przedsiębiorców. Choć urząd ma na to 30 dni, oczekiwanie na rejestrację do podatku VAT często okazuje się zdecydowanie dłuższe. A to oznacza, że od momentu złożenia wniosku do chwili rozpoczęcia działalności może minąć nawet pół roku. Niewielu przedsiębiorców może pozwolić sobie na tak długie oczekiwanie.

Jeśli chcesz przyspieszyć cały proces i rozpocząć działalność jak najszybciej, skorzystaj z usług firmy, oferującej sprzedaż gotowych spółek.

Alternatywa dla samodzielnej rejestracji – sprzedaż spółek

Alternatywą dla samodzielnej rejestracji spółki może być zakup gotowego, w pełni przygotowanego do prowadzenia działalności podmiotu. Choć sprzedaż spółek nie cieszy się w naszym kraju jeszcze tak wielkim powodzeniem jak na Zachodzie, popularność takich transakcji z roku na rok wzrasta.

Spółki na sprzedaż to gotowe firmy, zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Posiadają wszelkie niezbędne dokumenty oraz numery – NIP, REGON i KRS. Są również zarejestrowane do podatku VAT/VAT-UE. Najczęściej dysponują uniwersalną umową spółki, podstawowym kapitałem zakładowym oraz szerokim zakresem działalności (PKD).

Kupując gotową spółkę, rozpoczniesz działalność właściwie z dnia na dzień. Bez konieczności kilkumiesięcznego oczekiwania na rejestrację. Od razu po podpisaniu notarialnej umowy sprzedaży-kupna udziałów będziesz mógł wystawiać faktury, zawierać transakcje i podpisywać umowy.

Pamiętaj jednak – jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego podmiotu, skorzystaj z usług kompetentnej, sprawdzonej firmy, specjalizującej się w sprzedaży spółek. Zawarcie transakcji z osobą prywatną lub „pierwszą lepszą firmą” może okazać się bardzo ryzykowne. Może się bowiem okazać, że spółka posiada zatajone przez właściciela zobowiązania prawne lub finansowe.

Sprzedaż spółek z o.o.

Oferty sprzedaży spółek z o. o. to szansa na szybkie rozpoczęcie działalności, realizację intratnych inwestycji oraz atrakcyjnych okazji biznesowych. W ofercie firm, specjalizujących się w sprzedaży spółek z o. o. znajdziesz podmioty posiadające szerokie PKD, wolne od obciążeń, bez obrotów i wierzycieli. To jednak nie wszystko. Niektóre spółki z o. o. posiadają także specjalistyczne koncesje lub licencje, np. koncesje na transport międzynarodowy czy spedycję. Kupując spółkę z koncesją, zaoszczędzisz więc nie tylko sporo czasu, ale również… nerwów. Samodzielne starania o niezbędne zaświadczenia mogą być wyjątkowo czasochłonne, a ich efekty – niepewne.

Sprzedaż spółek akcyjnych

Decydując się na skorzystanie z usług firmy, oferującej sprzedaż spółek akcyjnych, otrzymasz zgłoszony do podatku VAT podmiot z nadanym nr KRS, NIP i REGON.
Firmy, specjalizujące się w sprzedaży spółek akcyjnych często oferują również kompleksowe doradztwo i wsparcie ekspertów. Dzięki temu rozpoczęcie prowadzenia firmy w nowej formie prawnej okaże się zdecydowanie łatwiejsze.

Sprzedaż spółek komandytowo-akcyjnych

Sprzedaż spółek komandytowo-akcyjnych nie jest aż tak popularna, jak sprzedaż spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na to, że S.K.A łączy cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej, dla wielu przedsiębiorców okaże się wyjątkowo atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystając z usług firmy, oferującej sprzedaż spółek komandytowo-akcyjnych unikniesz kłopotliwego i długotrwałego procesu rejestracji.

Sprzedaż spółek z historią

Korzystając z usług firmy, oferującej sprzedaż spółek z historią, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie dotacji, kredytu bankowego czy… wygranie przetargu. Jak to możliwe? Niezbędnym warunkiem uzyskania finansowania często bywa określony staż funkcjonowania spółki na rynku. Inwestując w kupno spółki założonej kilka lat temu, z powodzeniem spełnisz określone kryterium i zwiększysz swoje szanse na dodatkowe środki.

Sprzedaż spółek – dodatkowe informacje

Zanim zakupisz gotową spółkę upewnij się, że jest ona wolna od zobowiązań, nigdy wcześniej nie prowadziła działalności, nie ma obrotów ani wierzycieli.
Zadbaj także o to, aby jej stan prawny i finansowy został spółki potwierdzony w umowie sprzedaży spółki.